Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška završila je provedbu aktivnosti još jednog projekta unutar Erasmus+ Programa – stručnog osposobljavanja pod nazivom „Mladi za inkluziju, inkluzija za mlade“. Sam projekt traje do listopada 2017. Projekt je razvijen u suradnji s nekoliko međunarodnih partnera, kako sljedi: PlanBe, Plan it, Be it s Cipra, Baltic Regional fund iz Latvije, Zavod Mladinska Mreža MAMA iz Slovenije, AC Amics de la Biblioteca de la Fonteta iz Španjolske, Connect iz Italije i RE:Mediu iz Rumunjske; te smo okupili 26 sudionika.
Projektne aktivnosti započele su 18. travnja, i sudionici kroz osam radnih dana radili na temi društvene inkluzije, time odgovarajući na rezultate analize potreba koji su pokazali kako se mladi koji bivaju isključeni ili marginalizirani često pokušavaju suočiti s tim tako da isključuju druge.
Treningom “Mladi za inkluziju, inkluzija za mlade” (Y4II4Y) htjeli smo istražiti drugačiji pristup temi inkluzije, pružajući prostor za razmjenu prakse, mišljenja i novih ideja. Program je pružio sudionicima profesionalni i osobni razvoj kroz stjecanje teorijskih znanja u polju inkluzije i neformalnog obrazovanja, te praktičnih vještina dizajniranja i
ekperimentiranja novih metoda unutar neformalne edukacije usmjerenih jačanju inkluzije. Sudionici su kroz dobiveni kreativni prostor, iskustvene metode učenja i participativni pristup stekli stručne kompetencije potrebne za povećanje kvalitete rada s mladima.
Tijekom treninga sudionici su osmislili ukupno četiri nove metode neformalnog učenja – igru uloga, simulaciju, metodu izgradnje grupe koja koristi principe upcycling-a, te metodu osmišljavanja videa; a sve su usmjerene jačanju i promociji inkluzije, te koriste inkluzivan pristup rada. Napominjemo kako će sve metode korištene na ovom treningu biti dostupne svim relevantnim dionicima u formi priručnika na engleskom jeziku.
Također, sredstvima Grada Nova Gradiška osigurali smo prijevod ovog priručnika koji će omogućiti osobama aktivnima u neformalnom obrazovanju pristup novim znanjima i metodama rada, koje su im zbog jezične barijere inače nedostupne. Vrednovanje provedeno zadnji dan provedbe aktivnosti, 25.4., pokazalo je kako su sudionici iznimno zadovoljni kvalitetom provedbe aktivnosti; a kao najvažniji ishod učenja izdvajamo vještine dizajniranja i provođenja aktivnosti unutar neformalnog obrazovanja. Svi su sudionici izrazili veliku motiviranost za nastavak rada s marginaliziranim skupinama u svojim zajednicima.
Ovim putem se želimo zahvaliti svom osoblju pansiona „Slavonski Biser“ na pruženom gostoprimstvu, te udruzi „Rock Starci“, u čijim smo prostorima proveli organizaciju jednog dana aktivnosti i održali tradicionalnu slavonsku večer, te svim medijima koji prate naš rad.
Napominjemo kako projekt još nije završen, te nam slijedi faza širenja rezultata i vrednovanja cijelog projekta. Svi će partneri provesti radionicu u svojoj lokalnoj zajednici tijekom koje će koristiti jednu od novoosmišljenih metoda kao glavnu diseminacijsku aktivnost.
Čvrsto smo uvjereni da će ovaj projekt imati dugoročnu korist, jer će dovesti do većih napora u razvoju i primjeni kvalitetnih inkluzijskih strategija koje će osigurati postizanje veće razine socijalne kohezije u cijeloj Europi.
Nikolina Jureković
Voditeljica projekta