Kroz projekt „Pružanje podrške marginaliziranim skupinama za uključivanje na tržište rada“ UP.02.1.1.06.0002 provodili smo aktivnosti osposobljavanja formalnog i neformalnog tipa u 2 grupe korisnika.
Formalno osposobljavanje provedeno je u Pučkom otvorenom učilištu AMC Nova Gradiška gdje je 5 korisnika osposobljeno za računalnog operatera. Naši korisnici su izrazili izrazito zadovoljstvo tom edukacijom jer su njome stekli formalno obrazovanje upisano u radnu knjižicu koja će zasigurno povećati njihovu zapošljivost na tržištu rada.
Program neformalnog osposobljavanja provodio se u INTEGRA – lokalnom centru inkluzivnog zapošljavanja gdje su provedene edukacije:
a)poduzetničkog treninga (izrada poslovnog plana; korištenje poticaja za samozapošljavanje),
b) informativne, motivacijske i radionice osnaživanja (gdje se radilo na povećanju samopouzdanja, osvještavanju vlastitih sposobnosti i kreativnosti)
c) tečaj osnova engleskog jezika,
d) tečaj razvoja društvene kompetencije (komunikacijske, prezentacijske i vještine pregovaranja) i
e) tečaja razvoja digitalne kompetencije, s naglaskom na web dizajn i community management.
Ovim aktivnostima smo htjeli smanjiti nezaposlenost marginaliziranih skupina društva kroz pružanje podrške ciljnim skupinama za uključivanje na tržište rada te stjecanje praktičnih znanja i vještina neophodnih za pronalazak posla ili samozapošljavanje.
Tako smo nakon svih završenih edukacija našim korisnicima pripremili evaluacijski upitnik gdje su oni mogli izraziti svoje zadovoljstvo/nezadovoljstvo provedenim edukacijama. Sudjelovanje sudionika u evaluaciji bilo je dobrovoljno i anonimno.
Kroz edukacije je prošlo 40 korisnika čime smo udvostručili predviđeni broj korisnika predviđenih u projektnom prijedlogu. Od tih 40 korisnika, 24 su žene i 16 muškaraca. Njih 16 su osobe s invaliditetom, a njih 24 su dugotrajno nezaposlene osobe.
U evaluacijskom upitniku su u brojčanoj evaluaciji na skali od 1 do 5 ocjenjivali:
- svoje sudjelovanje u edukacijama gdje ocjena iznosi 4,2 što ukazuje na njihovu aktivnost i želju za stjecanjem znanja i novih vještina potrebnih za uključivanje na tržište rada.
- Jesu li povedene edukacije omogućile razvijanje njihovih vještina i znanja i jesu li primjenjive u praksi gdje ocjena iznosi 4,8 što ukazuje na njihovo zadovoljstvo pruženim znanjima i podrškom od strane edukatora i zaposlenika na projektu.
- Koliko su osnažili svoje kompetencije kako bi bili konkurentniji na tržištu rada gdje ocjena iznosi 4,8 što ukazuje na njihovu spremnost i samopouzdanje za uključivanje na tržište rada.
- Metodama rada i pruženom podrškom tijekom edukacija gdje ocjena iznosi 4,9 što pokazuje njihovo zadovoljstvo neformalnim metodama rada i vrijednim savjetima koje su im pružili edukatori i zaposlenici na projektu.
- Konačna ocjena edukacija na kojima su sudjelovali iznosi 4,95 što ukazuje na iznimno zadovoljstvo svih korisnika i na njihovu izravnu dobit sudjelovanjem u ovom projektu.
U opisnoj evaluaciji su istaknuli mnoge dobrobiti njihovog sudjelovanja. Istaknuli su kako su stekli ogromno samopouzdanje, vještine i znanja koja će im uvelike pomoći pri zapošljavanju. Osvijestili su vlastite potencijale, naučili vladati vlastitim situacijama, nadogradili svoje kompetencije, naučili kako se predstaviti na tržištu rada i konačno postali konkurentniji na tržištu rada. Na pitanje smatraju li da su ostvarili pozitivnu promjenu kako u poslovnom tako i u privatnom životu sudjelovanjem u ovom projektu, svi jednoglasno odgovaraju da im je sudjelovanje donijelo velike pozitivne promjene i kako bi željeli nastaviti u tom smjeru. Voljeli bi da ima više ovakvih kvalitetnih edukacija kako bi i dalje mogli sudjelovati i naučiti nešto novo. Kritika nemaju, same pohvale! Možemo zaključiti da su edukacije pa tako i sam projekt postigli postavljene ciljeve.
Ovim putem se zahvaljujemo našim korisnicima i želimo im da što prije pronađu željeno zaposlenje i svoje mjesto na tržištu rada!
Podsjetimo, u sklopu otvorenog poziva Podrška socijalnom uključivanju i zapošljavanju marginaliziranih skupina, kojeg je provelo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Udruzi gluhih i nagluhih Nova Gradiška odobren je projekt „Pružanje podrške marginaliziranim skupinama za uključivanje na tržište rada“. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa: Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. u 100% iznosu od 795.670,00 kn. Projekt je s provedbom započeo 1. rujna 2018. godine i trajat će 18 mjeseci.